KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Taky si čistíte jen 70 % zubů? Změňte to s mezizubními kartáčky

Proč byste používali mezizubní kartáčky, když jste si doteď vystačili i bez nich, říkáte si. A pak, zčistajasna, přijde ten kritický okamžik. Váš zubař objeví první zubní kaz. Nastává čas zpytovat svědomí. Proč jste se jenom o zuby nestarali lépe? Prevence vyjde na pár korun, na pár minut a je bezbolestná –⁠ pravý opak nápravy škod.

Nikdy není pozdě začít :)
Nikdy není pozdě začít :)
 

70 % zubů – jen tak málo vyčistíte kartáčkem

Ano, to znamená, že každý den zůstává přes 30 % plochy vašich zubů nevyčištěných. S trochou přepočtů můžeme říct, že to je jako kdybyste si 9 z plného počtu 32 zubů nečistili vůbec.

Jak je to možné?

Právě zhruba 30 % povrchu zubů tvoří tzv. mezizubní prostory. Místa mezi jednotlivými zuby, kam se žádný manuální ani elektrický kartáček nikdy nemůže pořádně dostat.

Nevěříte? Udělejte si snadný test doma. Pořiďte si tablety nebo roztok, které zabarvují zbylý zubní plak po čištění. Během pár vteřin uvidíte na vlastní oči, jak jste na tom.

Nejde ale jen o nedostupnost mezizubních prostor, proti našemu zdravému chrupu hraje i čas. Už pár minut po vyčištění zubů vytvářejí bakterie na jejich povrchu mikrofilm (jednoduše zubní plak). V něm se výborně daří patogenním mikroorganismům –⁠ a jakmile se přemnoží, zubní kaz je na světě.

Jakoby toho nebylo málo, u zubního kazu potíže nemusí končit: „Patogenní bakterie (...) se dostávají do krevního řečiště, a to může vést k vážným onemocněním např. kardiovaskulárního systému nebo zánětu mozku či ledvin.“1

 

Co prokazatelně umí mezizubní kartáčky?

✓ čistí přes 30 % povrchu plochy zubů, který byste jinak neměli šanci vyčistit

✓ výrazně snižují riziko vzniku paradontitidy, zánětu dásní, zubního kazu atd.

✓ odstraňují zbytky potravin z mezizubí

 

Opravdu musím? A co třeba zubní nit?

Možná vás předchozí čísla zaskočila. Ale váš vnitřní hlas se ještě snaží odmlouvat – ⁠ však používáte zubní nit, ústní sprchu, párátka, proplachujete ústní vodou… Cožpak to nestačí?

Tyto nástroje mezizubní hygieny jsou rozhodně dobrým začátkem. Narušují jednolitou strukturu zubního plaku –⁠ bez toho by nemohly začít působit aktivní látky z byť drahých a účinných zubních past a ústních vod.

Ale ne každá z těchto pomůcek stačí sama o sobě a taky nemusí být vhodná pro všechny:

 

Zubní nit

Pro precizní dočištění a extra úzké mezery

Zubní nit(flossování) využijete pro extra úzké mezizubní prostory, do kterých nevtěsnáte ani nejmenší mezizubní kartáček. Málokomu ale stačí sama o sobě.

  • zpravidla nestačí sama o sobě
  • často máme špatnou techniku flossování

Naši zákazníci říkají: Tato dentální nit mi vyhovuje a nesmí chybět.“

Ústní sprcha (airfloss)

Velmi efektivní čištění mezizubních prostor

„Voda se dostane všude,“ říká se. A je to pravda ⁠– proud vody z ústní sprchy se krásně probojuje i do mezizubních prostor. Ústní sprchu můžeme doporučit, pokud nosíte rovnátka, máte můstky nebo implantáty. Ocení ji ale i lidé s parodontitidou –⁠ do nádobky sprchy totiž můžete nalít výplachovou desinfekci (např. chlorhexidin).

  • jednoduše a efektivně čistí mezizubní prostory
  • výběr z mnoha typů, včetně intenzity proudu vody
  • vhodná spíš jako doplněk k mezizubním kartáčkům
  • vyšší pořizovací cena

Naši zákazníci říkají: „I po vyčištění zubů sonickým kartáčkem, tento produkt vyplaví poslední zbytečky. Navíc příjemně promasíruje dásně.“

Zubní nit s držákem (flosspick)

Rychlá pomoc na každý den

Speciální a jednoduché párátko, na kterém je natažený krátký kus zubní nitě. Oceníte jednoduchost a rychlost, každý flosspick máte ale jen na jedno použití – navíc sám o sobě nestačí na kompletní mezizubní hygienu.

  • rychlá pomoc pro odstranění zbytků jídla mezi zuby
  • snadná manipulace, nízká cena
  • nestačí na precizní mezizubní hygienu
  • vhodné pouze na jedno použití

Naši zákazníci říkají: Výborné jednorázovky do kabelky, na cesty, do práce a pro rychlé vyčištění mezizubních prostor.“

Zubní párátko (easypick)

Opakovatelně použitelné a bez drátku

Vybíráte ze dvou variant: silikonové párátko anebo párátko, které má na jednom konci mezizubní kartáček. Ani v jedné z nich nenajdete kovový drátek, zubní párátka tak mohou vyhovovat těm, kterým nejde manipulovat s mezizubními kartáčky.

  • bez kovového drátku, tedy nezraní dásně
  • nízká cena, poměrně dlouho vydrží
  • možno použít kdekoliv a opakovaně (můžete i vyvařit)
  • výsledky čištění nejsou tak precizní jako u mezizubního kartáčku

Naši zákazníci říkají: „Klasické mezizubní kartáčky jsou dražší, tyto jsou levné, jsou navíc jemnější a nehrozí nepříjemné zajetí drátku do dásně.“

Prohlédněte si všechny pomůcky mezizubního čištění na vlastní oči ve videu.
 

Jak si vyberu velikost, značku a typ kartáčků?

Velikost?

Zubní lékařka MDDr. Lenka Gregora doporučuje: „Ideální je konzultace s Vaším stomatologem nebo hygienistkou, kteří zkontrolují celkovou úroveň ústní hygieny a vyberou Vám velikost kartáčků na míru. U některých pacientů bývá problém, že jsou mezizubní prostory ucpané zubním kamenem a kartáček tam prostě neprostrčí a akorát je to odradí.“

Pokud nevydržíte čekat na návštěvu specialisty, sáhněte prozatím po nejmenší velikosti, bude se vám používat nejsnáz.

Pozor ale dejte na značení velikosti mezizubních kartáčků, které je napříč výrobci, upřímně řečeno, nepřehledné. Jakto? Velikost by sice měla být standardizovaná, potíž je ale v tom, že každý výrobce měří kartáček jinak… Navíc ne všichni na trhu ISO velikost uvádějí. Tzv. ISO velikost určuje velikost (průměr) kartáčku v milimetrech:

ISO průchodnost 1 2 3 4 5 6 7
Průměr kartáčku 0–⁠0,6 mm 0,7–⁠0,8 mm 0,9–⁠1 mm 1,1–⁠1,2 mm 1,3–⁠1,5 mm 1,9–⁠2,5 mm nad 2,5 mm
I takhle se liší značení. Zatímco u TePe najdete nejmenší velikost pod ISO 0 (0,4 mm) a v růžovém provedení, v případě Sofdentu koukáte na velikost XS (0,4 mm) a oranžovou barvu –⁠ a modré nejmenší kartáčky GUM značí také ISO O, ale s rozměrem 0,6 mm.

Značka?

Výrobci se různí kvalitou vláken, nabízenými velikostmi, ale i třeba silou drátku. Zdaleka ne vždy platí, že nákupem nejlevnějších kartáčků ušetříte –⁠ například rychleji opotřebíte vlákna kartáčku.

Každému z nás ale vyhovuje něco trochu jiného a je v pořádku si chtít vyzkoušet víc variant kartáčků, ať už podle typu nebo podle ceny.

U nás na Nazuby.cz patří k nejvíce kupovaným známé značky TePe a Curaprox, které také nejčastěji doporučují zubní lékaři a dentální hygienistky. Navíc u větších balení vychází mezizubní kartáčky cenově příznivě (kolem 10 korun za kus).

Typ?

V zásadě vybíráte mezi těmito mezizubními kartáčky:

  • s krátkou rukojetí: využijete především pro zuby vepředu (řezáky, špičáky, třenové zuby), manipulace s nimi je velmi snadná
  • s dlouhou rukojetí: hodí se pro mezery mezi stoličkami (známe ale případy, kdy možnost kartáček pevněji uchopit za rukojeť usnadnila čištění zubů vpředu)
  • s kovovou rukojetí: na každý konec rukojeti si můžete umístit jinou velikost mezizubního kartáčku, měníte tedy jen nástavce
  • s dřevěnou rukojetí: pokud je vám představa spotřeby tolika plastů nepříjemná
  • vyrobené z dalších materiálů: například celogumové mezizubní kartáčky (známé také jako zubní párátka)
 

Nejčastěji se ptáte:

Je rozdíl mezi drahými a levnými mezizubními kartáčky?

Za nás – ano. To ale nutně neznamená, že dražší rovná se lepší. Rozdíl dělají právě vaše preference. Z naší zkušenosti každému sedne trochu něco jiného.

Při prvním nákupu mezizubních kartáčků můžete zkusit vzít levnější i dražší variantu a vyzkoušet si rozdíl.

Kolik velikostí se tak běžně používá najednou?

Každý máme jiné zuby a jinak velké mezery mezi nimi. Je tedy možné, že si vystačíte s jednou velikostí, anebo jich naopak užijete patero. Většina lidí ale používá asi 2 až 3 velikosti mezizubních kartáčků.

Používám (např.) modrý TePe mezizubní kartáček, jaká velikost odpovídá od značky (např.) Humble?

Zmatek ve značení mezizubních kartáčků napříč výrobci jsme už popisovali. Jak tedy řešit podobné situace?

Buď se můžete zeptat u nás v online poradně na konkrétní případ anebo se poraďte se zubním lékařem nebo dentální hygienistkou. Případně mrkněte na velikost vašeho stávajícího kartáčku v milimetrech a zkuste vybrat stejnou u nového výrobce. Přinejhorším by měl být kartáček jen nepatrně menší či nepatrně větší. Poslední schůdnou možností je vzít balení s mixem velikostí a ozkoušet je.

 
 

Hurá na to! Jak používat mezizubní kartáček?

Obvyklá rada zní: dojděte si k dentální hygienistce nebo stomatologovi a naučte se kartáčky používat společně s nimi. Proč? Odborníci vám ukáží, jak s mezizubními kartáčky pracovat a vyberou s vámi správnou velikost. Ale především vám odstraní případný zubní kámen, který by používání kartáčků mohl velmi komplikovat.

To ale neznamená, že mezizubní čištění nemůžete doma vyzkoušet a naučit se jej sami. Nebojte, začátky mohou být obtížné, ale po pár dnech máte čištění pevně v rukou.

Jak tedy na to?

  1. mezizubní kartáček vložte do mezery mezi zuby a posuňte jím dopředu a dozadu – a opakujte u všech mezer
  2. nepotřebujete speciální zubní pastu – ale pokud si chcete čištění zpříjemnit, vyzkoušejte zubní gel
  3. mezizubní kartáček používejte před čištěním manuálním/elektrickým kartáčkem i před proplachem ústní vodou
  4. mezizubní kartáčky stačí používat pouze večer
  5. Nazuby tip: ohněte drátek do nepatrného obloučku, kartáček snáz zavedete mezi zuby

Nezapomeňte, že kartáček půjde v začátcích zavádět ztuha. Raději začněte menší velikostí, abyste si zvykli. Dobře zvolená velikost mezizubního kartáčku lehce drhne, ale rozhodně byste při zavádění neměli vynakládat hrubou sílu.

Je to jednoduché. Mezizubní kartáček vložte mezi zuby a posuňte jím aspoň jednou tam a zpátky.

Možná vás bude zkraje trápit…

Nepříjemné krvácení dásní

Nebojte, maximálně do týdne je pryč! Při prvních několika použitích mezizubního kartáčku dásně mohou krvácet. Zkuste ale vydržet. Krvácení bude ustupovat a ustupovat – až během asi 5 až 10 dní zmizí úplně.

Po týdnu si nebudete umět představit, jak jste mohli chodit do postele bez pocitu takhle skvěle vyčištěných zubů. Do poslední mezery.

Předčasná likvidace kartáčků

Začátečníkům nejde kartáček dostat do mezizubního prostoru, proto jej při „zápasení“ často nenávratně ohnou. Během pár dní si efektivní techniku doslova ošaháte. Pokud ne, zkuste změnit značku a typ kartáčku.

Nezapomeňte mezizubní kartáčky měnit včas. Jak poznáte ten opotřebený? Mrkněte se opravdu zblízka: vlákna uvidíte roztřepená, polámaná, velmi často se bude zdát, jako by na kartáčku nezbyly žádné štětinky. Taky k sobě můžete přiložit nový a používaný mezizubní kartáček –⁠ rozdíl vás trkne přímo do očí.

Nejčastěji se ptáte...

A vážně musím každý den?

Rychlá odpověď: ano.

Každý den konzumujete pití, jídlo, v ústech máte nonstop sliny. Zubní plak, a s ním riziko zubního kazu, si nebere dovolenou.

Teď vás ale potěšíme. Mezizubní kartáčky stačí používat každý den jednou, a to raději při večerní čisticí rutině.

Podle zahraničních studií uděláte lépe, když si nejprve vyčistíte mezizubní prostory (všemi nástroji, které používáte) a teprve potom přejdete k čištění manuálním anebo elektrickým kartáčkem a k proplachu ústní vodou.

Jak často mám mezizubní kartáček vyměnit?

Jeden běžný mezizubní kartáček vydrží zhruba týden až 10 dní.

Záleží na:

  • kvalitě kartáčku,
  • jak šikovně s ním zacházíte,
  • zda jej používáte na celá ústa nebo střídáte víc kartáčků různých velikostí.

Mám o kartáček speciálně pečovat, třeba jej dezinfikovat?

Mezi čištěním jednotlivých zubů doporučujeme kartáček propláchnout, nejlépe rychle pod proudem vody.

Vzhledem k tomu, že vám kartáček vydrží zhruba týden až 10 dní, není nutné jej nikterak dezinfikovat nebo speciálně čistit.

Pokud byste ale chtěli být opravdu učebnicoví a pintlich, můžete kartáček namáčet do kalíšku s ústní vodou, která likviduje případné bakterie na vláknech.

Kde neposedné kartáčky skladovat?

Mezizubní kartáčky nechávejte oschnout ve vertikální poloze –⁠ stejně jako klasický zubní kartáček. Stačí obyčejná malá sklenička, ale jestli si chcete zachovat vyladěnou koupelnu, sáhněte po krásných stojáncích.

 

Pro děti a pro ty, co nosí rovnátka? Ale jistěže!

 

Pořiďte mezizubní kartáčky dětem

Kolik přesvědčování a námahy stojí začít s mezizubním čištěním v dospělosti… Usnadněte péči o chrup ratolestem a veďte je k čištění mezizubí od raného věku. Nadto se děti spíš vyhnou zubním kazům, a to si přeje každý rodič.

  • zkuste děti nalákat veselými pomůckami
  • dětem s čištěním pomáhejte (zpravidla aspoň do 10. roku)
  • mezizubní čištění je důležité hlavně u stoliček
  • vsaďte na menší velikosti mezizubních kartáčků
  • starejte se už o mléčné první zoubky (proč péči o ně nepodceňovat?)
  • poradit se můžete se zubním lékařem (podívejte se na video, jak vypadá první návštěva dítěte u zubaře)
 

Udržujte rovnátka v blesku

Možná jste nad tím nepřemýšleli, ale pokud právě nosíte rovnátka, mezizubní kartáčky si zamilujete. Dostanete se s nimi nejen do mezizubních prostor, také s nimi vyčistíte těžko dostupná místa mezi drátky rovnátek.

Podívejte se, jak na zubní péči, když nosíte rovnátka.

 
 

Připraveni začít?

 

Odkud jsme čerpali?

1 Praktické lékárenství (Dentální hygiena – základ pevného zdraví)

A network meta-analysis of interproximal oral hygiene methods in the reduction of clinical indices of inflammation

An Overview of Different Interdental Cleaning Aids and Their Effectiveness

Interdental Brushing: What Is It and Why Is It Effective

Taking Care of Your gGums: The Ultimate Guide

Interdental Cleaning, Extremely Important, but Still Underestimated


Hana Všetečková
autor článku

Hana Všetečková

redakce Nazuby.cz

MDDr. Lenka Gregora
garant článku

MDDr. Lenka Gregora

zubní lékařka,

ordinace Gregora